Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Pierwszy Róg

aleksandra_czyta

aleksandraczyta_pierwszy_rg_richard_schwartzRichard Schwartz to pseudonim niemieckiego pisarza fantasy. Autor ma dyplom z elektrotechniki i informatyki oraz ukończył szkolenie mechanika samolotowego. Znalazłam o nim też taką oto pięknie brzmiącą informację: "Obecnie w pełni poświęca się fantastycznym światom, które w nocy przenosi papier". 

Pierwszy Róg to debiut autora, który otwiera serię powieści high fantasy Tajemnica Askiru. Podobno została napisana w dwa tygodnie! Przy tym jest dobrze skonstruowana, ciekawa i wciągająca. Nasuwa skojarzenie z grami fabularnymi RPG ale nie powinno to nikogo dziwić, gdyż autor jest ich fanem. 

Pierwszy Róg jest powieścią jednego miejsca co jest ciekawym zabiegiem. Bohaterowie zostają uwięzieni przez śnieżycę w gospodzie na przysłowiowym końcu świata. I to nie przeszywający do szpiku kości mróz okazuje się ich najgorszym wrogiem. 

W tej powieści jest wszystko. Magia, potwory, ratowanie świata a nawet romans. Do tego barwni bohaterowie. Można by rzecz, że istna plejada gwiazd - stary wojownik, piękna maestra, mroczna elfka, herszt bandytów i wielu innych.

Chociaż początkowo sądziłam, że jest to lektura niezbyt wysokich lotów to z każdym rozdziałem przekonywałam się coraz bardziej, że się myliłam. Autor pomału wprowadza nas w zawiłości fabuły i odkrywa tajemnice budując napięcie. Wszytko po to by zbliżając się do zakończenia rozpędzić akcję do maksimum. Ostatnie rozdziały to typowy dungeon crawl jednak tak ciekawy, że nie mogłam oderwać się od lektury. Obawiałam się, że historia ta będąc początkiem serii urwie się nagle i nieoczekiwanie. Na szczęście nic takiego się nie zdarzyło. Autor domyka wszystkie wątki i tworzy samowystarczalną powieść, którą można przeczytać bez zobowiązań na przyszłość. Można się tylko domyślać co będzie dalej. Zwłaszcza, że tło historyczno-polityczne opisywanych wydarzeń wydaje się nadawać ton całej serii. Czy w następnych tomach Leandra odnajdzie drogę do legendarnego Królestwa Askiru i czy Havald wyruszy z nią w tę podróż? Czy uda się powstrzymać Imperium Thalaku przed podbojem świata? Jestem tego bardzo ciekawa. Zwłaszcza, że autor przewidział aż 7 tomów w ramach cyklu Tajemnica Askiru i kolejne sześć z cyklu Götterkriege, które osadzone są w tym samym świecie.

a1

 

P.S. Jedyne co mam do zarzucenia tej pozycji to okładka, która mi osobiście nie przypadła do gustu. Zdecydowanie bardziej odpowiada mi szata graficzna powyżej. 

 

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Agnieszka Lew Kanpowy] *.dynamic.chello.pl

    Zawstydziłaś mnie ambitnymi określeniami "powieść jednego miejsca" i "dungeon crawl" :D
    Ale tych okładek wcześniej nie widziałam, masz rację, są ekstra. Teraz już polska też mi się nie podoba ;)

  • aleksandra_czyta

    Dzięki Aga za miłe słowa. Ja uważam, że ty masz taki dryg do pisania jakiego ja nie osiągnę więc tym bardziej mi miło :)

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci