Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Księgobójca

aleksandra_czyta

ksiegobojca_maja_wolny_aleksandraczytaMaja Wolny to polska pisarka. Pracowała jako dziennikarka Polityki po czym wyjechała do Belgii gdzie kierowała fundacją promującą kultury Europy Wschodniej. Później pracowała jako kurator wystawy, dyrektor muzeum oraz felietonistka flamandzkiego serwisu informacyjnego.

Księgobójca to nie jest to typowy kryminał.To poetycka opowieść z trupem w tle. Utkana ze słów historia o losach kilku osób. Do samego końca niejasna i zwodnicza. Cudowny język i styl. Rozpływałam się pod każdym słowem. Moja poetycka duża dawno nie była tak dopieszczona. 

Tyle powinno wam wystarczyć ale zdaję sobie sprawę, że to zbyt mało. Księgobójca to zarówno historią miłosną co kryminalną. Miłość jest motywem działań wszystkich bohaterów. Inspektor Eva Paelinck prowadzi śledztwo w sprawie śmierci znanego restauratora mebli. Sprawę z góry skazaną na porażkę gdyż uznaną za śmierć naturalną. Eva ma jednak przeczucie. Coś każe jej szukać dziury w całym. 

Wszystkie tropy prowadzą do małego antykwariatu. Wiktor, właściciel księgarni to dusza człowiek. A jak on pięknie mówi o książkach, jak o kochankach. Jak o swoich dzieciach i przyjaciółkach. Tak samo postrzega tylko Mariannę, cała reszta to tylko tło, niepotrzebny szum. 

Eva ma niełatwe zadanie. Bohaterowie mają wiele tajemnic a ich losy przeplatają się w najdziwniejszych kombinacjach. Wiele osób wydaje się mieć motyw. 

Autorka delikatnie prowadzi nas przez całą książkę wodząc za nos i ukrywając co najważniejsze. Tym ciekawsze jest zakończenie, kiedy karty w końcu zostaną odkryte. Kiedy cała prawda wyjdzie na jaw. 

Z pewnością sięgnę po inne książki Mai Wolnej bo jej język i styl mnie uwiódł. Polecam!

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci