Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Jedna jedyna

aleksandra_czyta

aleksandraczyta_jorn_lier_horst_jedna_jedyna_smak_slowaJørn Lier Horst to jeden z najpoczytniejszych pisarzy z Norwegii. Do 2013 roku pracował w policji jako szef wydziału śledczego Okręgu Vestfold. Obecnie jest etatowym pisarzem. Zadebiutował w 2004 roku powieścią Kluczowy Świadekktóra dała początek cyklu powieści kryminalnych o komisarzu Williamie Wistingu. Jego powieść Psy gończe została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem. Natomiast za powieść Poza sezonem autor otrzymał Nagrodę Norweskich Księgarzy.

Jedna jedyna to czwarty tom serii o komisarzu Wiliamie Wistingu. Lato w szczycie, upał. Od tygodnia na pierwszych stronach gazet jest sprawa zaginięcia sportsmenki Kajsy Berg. Policja stoi w punkcie.

Czas mija a zaginionej dziewczyny dalej nie ma. Do tego mnożą się inne sprawy. Seria kradzieży, z głośnym rabunkiem milionów koron w Willi Faris, pożar lasu oraz morderstwa. Na domiar złego każdy coś ukrywa. Kłamstwa i tajemnice zaciemniają obraz sprawy. To jak szukanie w stogu siana z zawiązanymi oczami. 

Komisarz Wisting ma przeczucie, że wszystkie sprawy się ze sobą łączą tylko jeszcze nie wie jak i dlaczego. A znalezienie odpowiedzi na te pytania nie będzie łatwe. 

W powieściach Horsta bardzo lubię właśnie ten realizm prowadzenia śledztwa. Prawdziwe frustracje ekipy dochodzeniowej, trudności i wyzwania stojące przed policją oraz polność akcji. W jego prozie nie znajdziemy wiele epickich wybuchów, pościgów czy strzelanin - chociaż i takie czasem się zdarzają. Jednak proporcja między prawdziwą pracą policyjną  a akcją rodem z amerykańskich filmów jest odpowiednio wyważona. Nie ukrywam jednak, że zdecydowanie bardziej lubię późniejsze tomy cyklu, w których równolegle do spraw prowadzonych przez komisarza Wistinga jest ukazywane dziennikarskie śledztwo Line. William i jego córka doskonale się uzupełniają. W tym tomie mamy już tego namiastkę. 

Jedna jedyna to ciekawy i satysfakcjonujący kryminał. Do tego przyjemny styl autora powoduje, że mimo ciężkiej tematyki czyta się go lekko i przyjemnie. Naprawdę warto zapoznać się z tą serią kryminałów. 

 

Biorę udział w Wyzwanie Wielkobukowe 2018, czarna lista - Na tropie zbrodni
WielkobukoweWyzwanie2018

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci