Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

UNF*CK YOURSELF

aleksandra_czyta

aleksandraczyta_unfuck_yourself_gary_john_bishopGary John Bishop urodził się i wychował w Glasgow. W 1997 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się rozwojem osobistym, a przede wszystkim ontologią i fenomenologią. Po latach pracy został starszym dyrektorem programowym w firmie będącej światowym liderem na rynku rozwoju osobistego. Pod wpływem doświadczeń zawodowych oraz filozofii Martina Heideggera, Hansa Georga Gadamera i Edmunda Husserla stworzył własną odmianę „filozofii miejskiej”.

UNF*CK YOURSELF. NAPRAW SIĘ! to typowy coachingowy poradnik jak zmienić swoje życie na lepsze. Dla osoby o podstawowej wiedzy pedagogicznej lub psychologicznej jest to pozycja o niewielkiej wartości. Skierowana raczej do kompletnych laików w temacie rozwoju osobistego. Spodziewałam się po niej czegoś innego. Liczyłam na bardziej skonkretyzowane propozycje zadań motywujących do zmiany postępowania. Autor natomiast serwuje stek banałów. Używa przy tym prostego języka i jest zabawny więc łatwo zachłysnąć się jego filozofią, która wydaję się na pierwszy rzut oka oczywista i bardzo prosta, a rzeczywistość może okazać się o wiele trudniejsza.

Nie podobał mi się też fakt, że już we wstępie autor zarzeka się, że w jego książce nie znajdziemy pozytywnego myślenia i afirmacji. Przy czym każdy rozdział omawia inny aspekt opierający się na konkretnej afirmacji. W książce tej też wielokrotnie znalazłam uszczypliwości dotyczące pozytywnego myślenia bardzo upraszczają tematykę psychologii pozytywnej, która wbrew opinii autora ma udowodnione "działanie".

NAPRAW SIĘ! to ciekawa propozycja chociaż mam duże wątpliwości co do skuteczności tej metody. Wymaga ona sporej autorefleksji i bez pomocy z zewnątrz może być bardzo trudna do samodzielnego zastosowania. Brakuje narzędzi wspomagających i mam poczucie, że ma zachęcić do wykupienia rocznego programu coachingowego i360, prowadzonego przez autora.

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci