Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Plus/Minus

aleksandra_czyta

aleksandraczyta_plus_minus_olga_gromyko_andriej_ulanow

Olga Gromyko to wschodnioeuropejska pisarka znana przede wszystkim z cylku Kroniki Berolskie oraz trylogii Rok szczura. Za swoją twórczość otrzymała medal Nikołaja Gogola za rozwój literatury fantastycznej. Najnowsza książka Plus/Minus napisana została w duecie z Andriejem Ułanowem, ukraińskim pisarzem specjalizującym się w fantastyce militarnej.

Plus/Minus to ciekawy międzygatunkowy misz-masz. Zawiera w sobie zarówno elementy powieści przygodowej, fantastyczne jak i kryminalnej do tego z romantycznym wątkiem w tle i będąc przy tym powieścią młodzieżową. Istne szaleństwo a do tego bardzie ciekawa lektura.

Lenoczka i Sasza są jak ogień i woda. Ona jest poważną urzędniczką państwową a on byłym żołnierzem z syndromem stresu pourazowego. Za sprawą nepotyzmu i kumoterska zostaje przydzielony jako jej nowy partner-stażysta. Od tego momentu robi się ciekawie. Już pierwsza wspólna "akcja" jest wybuchowa i to dosłownie! A potem to już tylko jazda bez trzymanki.

Ciekawa fabuła łącząca w sobie współczesność z dawnym folklorem. Nie sposób domyślić się co będzie dalej, w jakie tarapaty wpakują się bohaterowie oraz na jakie kolejne, szalone pomysły wpadnie Sasza. Rozwiązanie zagadki jest również nie do przewidzenia (tutaj jeden maleńki minusik dla tej pozycji - nie do końca jest to wszystko wyjaśnione i powoduje we mnie pewien niedosyt i rozczarowanie niedociągnięciem). Poza tym cudowni bohaterowie, bardzo barwni i energetyczni. Zmieniające się napięcie w ich relacjach również fajnie współgra z całością. 

Jest to lekka i przyjemna powieść. Może nie nowatorka ale z pewnością świeża i dobrze skonstruowana. Podobał mi się zabieg naprzemiennej narracji, z punktu widzenia zarówno Eleny jak i Aleksandra. Lubię to w powieściach, jest to zawsze jakaś zmiana rutyny czytelniczej. W tym przypadku dawało to czytelnikowi pełny obraz sytuacji i pozwalało się bardziej zżyć z bohaterami. Będzie mi ich brakować i chętnie przeczytałabym coś o ich dalszych losach lub nowych przygodach.

 

Biorę udział w Wyzwanie Wielkobukowe 2018, biała lista - Sąsiedzkie porachunki
WielkobukoweWyzwanie2018

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci