Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Labirynt duchów

aleksandra_czyta

aleksandraczyta_labirynt_duchw_carlos_ruiz_zafn

Carlos Ruiz Zafón to hiszpański pisarz urodzony 1964 roku w Barcelonie. Obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Autor za swoją pierwszą książkę pt. Książę Mgły otrzymał prestiżową Nagrodę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Edebé ufundowaną przez hiszpańskie wydawnictwo Don Bosco. Jego cztery pierwsze powieści zostały zakwalifikowane jako literatura młodzieżowa, chociaż autor miał nadzieję, że przypadną do gustu wszystkim bez względu na wiek. Bardzo chciał napisać książkę, którą chętnie przeczytają dzieci, dwudziestolatkowie, czterdziestolatkowie i wreszcie sędziwi osiemdziesięciolatkowie. W tych pierwszych książkach nie brakuje magii, mrocznych tajemnic i niezwykłych przygód. Ostatnie cztery książki autora wchodzą w skład cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek

Labirynt Duchów to ostatni tom cyklu i doskonałe podsumowanie całości. Łączy w sobie wątki z poprzednich trzech historii, z których każda tworzyła odrębną całość. 

Jest to grubaśna lektura, z którą ciężko będzie nam się rozstać. Za sprawą Alicji Gris, postaci z dawnego życia Fermina, odkryjemy wszystkie tajemnice i zaplączemy się w sieć nowych. Jaki związek ma rodzina Sempere z Davidem Martinem i zaginionym ministrem Mauriciem Vallsem? Historia jest zawiła i zanim dowiemy się prawy o tamtych mrocznych czasach to zostaniemy wciągnięci w brudną grę w ciemnych uliczkach Barcelony. I do tego cudowna Alicja, która dawno przestała gonić króliczka a zaczęła ścigać poważnych przestępców. Niezwykle spostrzegawcza i wnikliwa. Famme fatale stąpająca w cieniu. Barwny ptak wśród pozostałych równie rozmaitych postaci. Ten pełen wątków misz-masz powoduje, że książki Zafóna to istne majstersztyki. 

Jedyne co nie podobało mi się, to nieumiejętność zakończenia. Dodatkowa "Księga Juliana" była dla mnie nudna i zbędna. Nie czułam potrzeby czytać jak dalej ułożyło się życie bohaterów. Rozumiem potrzebę zamknięcia wątku pisanej przez Daniela księgi, którą miał ostatecznie stworzyć jego syn. Jednak opis dorastania Juliana, jego nieudane miłostki oraz postępy pisarskie i to wszystko w telegraficznym skrócie były powodem mojego końcowego rozczarowania. 

Nie mniej cała misternie uknuta fabuła zawarta w czterech gigantycznych tomach cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek to doskonała lektura, do której z pewnością jeszcze kiedyś powrócę i którą gorąco wszystkim polecam.

 

Biorę udział w Wyzwanie Wielkobukowe 2018, biała lista - W światłach miasta
WielkobukoweWyzwanie2018

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci