Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Człowiek, który widział więcej

aleksandra_czyta

aleksandraczyta_czowiek_ktory_widzial_wiecej_schmitt

Eric-Emmanuel Schmitt ten francuski pisarz, eseista i dramaturg jest znany chyba każdemu. W ciągu niecałej dekady stał się najbardziej poczytnym pisarzem francuskojęzycznym na świecie. Zasłynął powieścią Oskar i Pani Róża. W 2001 roku przyznano mu nagrodę Grand Prix du Théâtre de l’Académie Française. W roku 2010 otrzymał Nagrodę Goncourtów  za zbiór opowiadań Trucicielka. Obecnie Schmitt mieszka w Brukseli, gdzie otrzymał obywatelstwo. 

Człowiek, który widział więcej to nie pierwsza powieść Schmitta poruszająca trudne tematy i tematy religijne.

W swojej najnowszej powieści Schmitt porusza tematykę terroryzmu oraz religijności. Jest to również powieść filozoficzna, psychologiczna i społeczna. Padają pytania o nas samych, nasze przekonania i samoświadomość. "Kto mówi, kiedy my mówimy?". Co nami kieruje? Pytania ważne w świetle ostatnich wydarzeń na świecie. 

"Chodzi o długie wyznanie, podzielone na dwadzieścia jeden rozdziałów,
zaczynające się od jednej bomby i kończące się na innej"

Po przeczytaniu Człowieka, który widział więcej mam mieszane uczucia. Zawiera ona w sobie wiele mądrości i pozostawia sporo miejsca na refleksję ale też zbyt wiele zostało powiedziane wprost. Są jednak jak zawsze doskonale skonstruowani bohaterowie i aż barwny w swej zwyczajności Augustin. Ile więc Schmitta w Schmitcie? To może wyjaśniać zakończenie zawarte w trzech listach, zamieszczonych po akcji właściwej. 

Mam nadzieję, że choć dość tajemniczo to i tak zachęcę was do lektury bo warto. Jedyne go zdecydowanie nie odpowiadało mi podczas lektury to wprowadzenie Schmitta jako bohatera tej opowieści. Czułam pewien niesmak czytając jak pisze o sobie w samych superlatywach. Ostatecznie jednak jestem zadowolona z lektury.

 

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci