Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Słowianie XXI wieku

aleksandra_czyta

zerca1Katarzyna Berenika Miszczuk z wykształcenia lekarka, z zamiłowania pisarka. Zamierza stworzyć powieść z każdego gatunku, by wreszcie znaleźć ten, w którym czuje się najlepiej. Ma już na swoim koncie kilka powieści fantasy, powieść grozy oraz science fiction, jak również kryminał.

Żerca to trzeci tom cyklu Kwiat Paproci. Seria zaczęła się fenomenalnie Szeptuchą! Drugi tom Noc Kupały był również ciekawy ale już nie tak wciągający, nie można jednak było narzekać na brak wartkiej akcji. Na razie najsłabiej przedstawia się ostatni tom. Tendencja jest zdecydowanie spadkowa. 

Żerca jest oczywiście bezpośrednią kontynuacją drugiego tomu. Mieszko znika, Gosia za nim tęskni. Zabitego przez strzygę Mszczuja zastępuje młody żerca - Witek. Baba Jaga udaje się na wa...pielgrzymkę (do SPA). Nic specjalnego się nie dzieje. Ciekawy wątek pojawia się wraz ze zniknięciem płanetnika Radka i późniejszym zabójstwem jeszcze kilku innych demonów i boginek. Ktoś ewidentnie na nich poluje. 

Oczywiście dla fanów romantycznej części tego cyklu miłość Mieszka i Gosi będzie rozkwitać. I niestety, choć bardzo lubię ten wątek, jest to najciekawsze co w tym tomie znajdziecie. Nie ma niesamowitych zwrotów akcji, mrożących krew w żyłach scen i tym podobnych trzymających w napięciu momentów jakich uświadczyliśmy w poprzednich tomach. 

Niech stracę, ale całość mi się ogólnie podobała. Oddany był klimat świata, który poznaliśmy wcześniej. Byli ulubieni bohaterowie. Ale ogólnie czegoś brakowało. Przez większość czasu nic się nie działo więc mam wrażenie jakbym czytała o niczym. Wrażenie to potęguje fakt, że ten tom nie jest całością samą w sobie, jak było to w przypadku poprzednich dwóch części. Szeptucha oraz Noc Kupały pozostawiały oczywiście pole dla kolejnych tomów jednak same w sobie stanowiły spójną i jednorodną powieść. W przypadku Żercy zakończenie urywa się w momencie, w którym de facto powinna rozpocząć się akcja właściwa. Czuję się przez to rozczarowana i trochę zniesmaczona. Mam nadzieję, że ostatni tom Przesilenie, na który oczywiście czekam z niecierpliwością, okaże się fenomenalny i genialny. 

Książkę otrzymałam podczas spotkania A może nad morze? Z książką
Prezent ufundowany przez Wydawnictwo W.A.B.
wablogo1

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci