Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Po własnych śladach

aleksandra_czyta

koperskiMariusz Koperski. Polski pisarz. Debiutował dwa lata temu dobrze przyjętym kryminałem Śmierć samobójcy. Od ponad 20 lat mieszka na Podhalu, w Zakopanem i w Kościelisku. Z wykształcenia jest filologiem germańskim, literaturoznawcą. Pracował jako nauczyciel, dyrektor szkoły, urzędnik miejski (pełnił funkcję wiceburmistrza Zakopanego) i dziennikarz.

Po własnych śladach to już drugi zakopiański kryminał tego autora. Pierwsza powieść, w której mogliśmy poznać komendanta Derebasa oraz komisarza Karpiela to Śmierć samobójcy. Jednak spokojnie można zacząć lekturę bez znajomości wcześniejszych losów bohaterów. Po własnych śladach to dobrze skonstruowana powieść. Przybliża bohaterów na tyle, że wiemy wszystko co powinniśmy, a osoby, które miały przyjemność czytać o nich wcześniej nie powinni poczuć, że czytają coś drugi raz. Wszystko za sprawą tego, że bohaterów poznajemy jakby przy okazji tego co robią. To nie lada sztuka, zwłaszcza dla początkującego pisarza.

Trzeba przyznać, że Koperski ma już swój własny styl. Po własnych śladach to ciekawy kryminał. Bez wielkich zwrotów akcji. Raczej żmudne i powolne śledztwo, w których co chwilę komisarz Karpiel trafiał na ślepy trop. Wszystko to w mroźnej, zakopiańskiej scenerii. Zimne i szare. Taka kreacja bardzo mi odpowiadała.

Muszę szczerze przyznać, że pomimo braku wartkiej akcji i zakończenia sprawy w stylu Poirota (to na minus), całość bardzo mi się podobała. Jeden z lepszych, polskich kryminałów jaki czytałam. Polecam.

 

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Astraia04803449f445

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci