Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Kluczowy świadek

aleksandra_czyta

horstJørn Lier Horst to jeden z najpoczytniejszych pisarzy z Norwegii. Do 2013 roku pracował w policji jako szef wydziału śledczego Okręgu Vestfold. Studiował kryminologię, psychologię i filozofię. Obecnie jest etatowym pisarzem. Zadebiutował w 2004 roku powieścią Kluczowy Świadek, która dała początek cyklu powieści kryminalnych o komisarzu Williamie Wistingu. Jego powieść Psy gończe została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem. Natomiast za powieść Poza sezonem otrzymał Nagrodę Norweskich Księgarzy. Od 2012 roku ukazują się również jego powieści kryminalne przeznaczone dla młodszych czytelników, w tzw. serii CLUE (Zagadka salamandry, Zagadka zegara maltańskiego, Zagadka dna morskiego, Zagadka hien cmentarnych).

Kluczowy świadek to debiutancka powieść Jørna Liera Horsta. Powstała ona na kanwie prawdziwych wydarzeń z 1994 roku. Autor pozwolił sobie jednak na wiele zmian i dalece odbiegł od rzeczywistości. Tamta sprawa nigdy nie została rozwiązana. 

Miała to również być jedyna powieść o komisarzu Williamie Wistingu, jednak jak przyznaje autor, "za bardzo polubił tego gościa". Stworzył on bohatera innego, niż ci, których kojarzył z kryminałów - samotnych zapijaczonych wilków. Jego bohater jest podobny do policjantów jakich znał. Wiliam Wisting jest prostolinijny, zdolny i serdeczny. A przede wszystkim niezmiennie jest cierpliwy i wyrozumiały, a tym, co pobudza go do działania, wciąż jest pewność wygranej. 

Kluczowy świadek to ciekawa powieść kryminalna. Prosty i jasno zarysowany wątek kryminalny. Jasne i prowadzące do rozwiązania śledztwo. Przyjemna lektura. Lubię styl pisania Horsta i jego powieści. Do tej pory przegapiłam jedynie lekturę Gdy mrok zapada, którą oczywiście niebawem nadrobię. Brakowało mi powieści Horsta w ostatnim czasie i bardzo ucieszyłam się na tę pozycję wydawniczą. Mam nadzieję, że ukażą się też pozostałe tomy serii. Czekam na to z niecierpliwością. Wam za to polecam sięgnąć po najnowszy (i pierwszy) tom cyklu o komisarzu Williamie Wistingu. Ja też bardzo lubię tego gościa, i jego córkę Line również. 

 

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Smak Słowa

 

 

Na blogu ukazały się również wpisy dotyczące pozostałych książek Jørna Liera Horsta: Szumowiny, Jaskiniowiec oraz Ślepy trop.

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci