Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Wilk w Grimm City

aleksandra_czyta

17948484_10212664049065215_720705980_oJakub Ćwiek polski autor. Znawca popkultury, miłośnik fantastyki i muzyki rockowej. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Zawodowo copywriter, publicysta, scenarzysta, animator kultury. Zadebiutował zbiorem opowiadań Kłamca. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. Dwukrotnie nominowany Na blogu ukazała się wcześniej recenzja innej książki autora - Chłopcy

Grimm City. Wilk! ewidentnie rozpoczyna nową serię. Widać również zamiłowanie autora do korzystanie ze znanych wszystkim kultowych/kulturowych motywów. Miało to miejsce w uniwersum Kłamcy jak i w Chłopcach. Dlatego spodziewałam się po raz kolejny zbioru luźno ze sobą powiązanych opowiadań. Tymczasem Ćwiek serwuje nam pełnoprawną powieść. I osobiście uważam to za ogromny plus. 

Grimm City to ciężki kryminał w stylu noir. Świat przedstawiony tam łączy w sobie historie z klasycznych baśni braci Grimm oraz czasy amerykańskiej prohibicji. Miastem rządzi mafia, wszystko pokrywa brud i czerń. Bardzo mi się to podobało. Nawiązania do baśni były doskonale wplecione, nie jest to klasyczny retelling. Ćwiek opowiada zupełnie nową historię, której nawiązania do znanych opowieści tylko dodają "smaczka". 

Lektura nie była łatwa, mroczny świat odbijał się na ogólnie panującym nastroju. Jednak mnie bardzo zainteresowała. Jestem ciekawa co autor przygotuje w kolejnej części, bo po prostu musi być kontynuacja! Polecam. 

 

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci