Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Harry Potter, następne pokolenie

aleksandra_czyta

17820662_10212620710141769_2051346822_o
J.K.Rowling to angielska autorka. Zdobyła sławę za sprawą serii dla dzieci i młodzieży o przygodach młodego czarodzieja, czyli Harrego Pottera. Seria ta liczyła sobie do niedawna 7 tomów. Nie będę przytaczać ich tytułów bo z pewnością są wszystkim znane (a jak nie to można odczytać je na zdjęciu powyżej). Dodatkowo oprócz serii o Harrym powstały cztery opowiadania oraz trzy książki dodatkowe (Quidditch przez wieki, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz Baśnie barda Breedle'a). Na podstawie powieści Rowling powstało osiem filmów adaptujących tę serię. 

 

Uwaga! Recenzja może zawierać spojlery.
Dalsza lektura na własną odpowiedzialność.

Harry Potter i przeklęte dziecko przez niektórych traktowane jest jako kolejny, ósmy tom serii. Moim zdaniem to ogromne nadużycie.Po pierwsze J.K. Rowling jest jednym z trzech autorów oryginalnej historii, która posłużyła do stworzenia scenariusza teatralnego ale tworzyło to również dwóch panów: John Tiffany i Jack Thorne. Po drugie nie jest to powieść/proza tylko dramat. Po trzecie czytałam lepsze fanficki w internecie od tej historii.

Fabuła opiera się na nowej przepowiedni, o której oczywiście nikt do samego końca nie wie:

"Gdy niepotrzebni ocaleją, gdy czas się zmieni,
gdy niewidoczne dzieci zamordują ojców swych - wówczas Czarny Pan powróci"

Cała historia była denna, sztampowa i opierała się o stereotypy. Główni bohaterowie, czyli Albus (syn Harrego, który pod koniec siódmego tomu obawia się, że trafi do Slytherinu) oraz Scorpiucs (syn Draco) są najlepszymi przyjaciółki. I oczywiście obaj to ślizgoni. Ba da bum tss... tak właśnie. Szczerze to nawet zaryzykuję stwierdzenie, że lektura tej książki była stratą czasu, a dramat nie określa jedynie gatunku literackiego. Osobiście nie polecam ale kto co lubi.

 

P.S. Żeby nie było, jestem fanką pierwotnej serii o Harrym Potterze. Czytałam wszystkie tomy i wielokrotnie oglądałam filmy (i zawsze chętnie obejrzę jeszcze raz, zwłaszcza 4 pierwsze części).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Zuz] 217.153.120.*

  Hahaha, kto chciałby być w Sliterinie? O tej książce było mega głośno, bardzo fajny marketing miała, ale skoro treść tak się przedstawia to... Jest to obraza dla HP! Apropos fanficków pomyślałam odrazu o "Fangirl" - czytałaś może?:D

 • aleksandra_czyta

  No właśnie, kto chciałby być w Slytherinie?
  Gość od marketingu nie miał wiele do roboty bo wszystko związane z HP się dobrze sprzedaje! A co do Fangirl to nie czytałam. Polecasz?

 • dc002

  Według mnie było to trochę naciągane , początek się czytało świetnie bo to całe wprowadzenie, ale koniec był jeszcze lepszy. Zaskoczył mnie fakt że Voldemort ma dziecko z Bellatrix Lestrange . Chociaż po chwili namysłu wcale mnie to nie dziwiło oni oboje byli jacyś walnięci.

 • aleksandra_czyta

  Damian, mnie bardziej zaskoczyło, że w ogóle ma córkę a nie z kim. Bo to było jakoś takie oczywiste ;)

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci