Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Ślepy trop

aleksandra_czyta

Premiera 14 kwietnia!

455965352x500
Jørn Lier Horst to jeden z najpoczytniejszych pisarzy z Norwegii. Do 2013 roku pracował w policji jako szef wydziału śledczego Okręgu Vestfold. Studiował kryminologię, psychologię i filozofię. Obecnie jest etatowym pisarzem. Zadebiutował w 2004 roku powieścią Nøkkelvitnet, która dała początek serii o komisarzu Williamie Wistingu. Natomiast od 2012 roku ukazują się również jego powieści kryminalne przeznaczone dla młodszych czytelników, w tzw. serii CLUE. Jego powieść Psy gończe została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem. Natomiast za powieść Poza sezonem otrzymał Nagrodę Norweskich Księgarzy.

 "Ślepy trop" to najnowsza powieść o przygodach komisarza Williama Wistinga. Jej akcja dzieje się kilka miesięcy po wydarzeniach z Jaskiniowca. Tym razem komisarz Wisting zmaga się z trudnym śledztwem, przez pół roku nie natrafiono na żaden ślad w sprawie zaginionego taksówkarza.

Gdy w jego ręce trafia rewolwer, znaleziony przez młodą kobietę w sejfie jej zmarłego dziadka, wszystko się zmienia. Pytania mnożą się z każdą chwilą a sprawa taksówkarza wiąże się z ważną sprawą z innej miejscowości. Niestety policja z Kristiansand nie chce współpracować, bo złapali już sprawcę. Wisting przekonany jest, że trafili oni na ślepy trop i oskarżony w sprawie Zabójstwa Noworocznego jest niewinny.

Do procesu zostało zaledwie kilka dni i nikt nie chce mieszać w sprawie z Krisiansand. Wisting mierzy się więc z czasem aby rozwiązać obie sprawy i nie dopuścić do skazania niewłaściwej osoby. 

Historia jak zwykle spójna i ciekawa. Drobiazgowe śledztwo i tajniki pracy policji przedstawione bardzo realistycznie. Ślepy trop to opowieść o tym, że policjanci też mogą się mylić. Powieść ciekawa, warta przeczytania. Zwłaszcza dla fanów gatunku i autora. Ja nie mogłam przepuścić okazji i nie przeczytać tej książki. Horst to mój ulubiony autor kryminałów i z chęcią zapoznam się z pozostałymi tomami serii gdy tylko ukażą się w języku polskim. 

 

Recenzja została napisana dla Smak Słowa

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • insidethefire

  Skoro studiował kryminologię to faktycznie jego kryminały mogą być dobre. Muszę nadrobić.

 • aleksandra_czyta

  insidethefire radzę zacząć po kolei, nie tak jak wychodziły w Polsce. A co do samego autora to nie tylko studiował kryminologię ale też przez wiele lat pracował jako policjant w okręgu, w którym dzieje się akcja jego książek.

 • insidethefire

  @aleksandra_czyta - czyli tradycyjnie kolejność polska ma się nijak do oryginału? ;)

 • aleksandra_czyta

  Dokładnie.

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci