Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Zadagkowa seria

aleksandra_czyta

Jørn Lier Horst to jeden z najpoczytniejszych norweskich pisarzy kryminałów. Studiował kryminologię, psychologię i filozofię. Pracował jako szef wydziału śledczego policji Okregu Vestfold. Obecnie jest etatowym pisarzem. Autor takich bestselerów jak Jaskiniowiec, Psy Gończe czy Poza sezonem. Tworzy również kryminalne książki dla dzieci z serii CLUE.

CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę jak i trop prowadzący do rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery bohaterów tych minipowieści.

Cecilia, Leo, Une i pies Egon, który swoje imię zawdzięcza rozbuchanemu ego i temu, że robi co che. Cecilia mieszka w pensjonacie "Perła" wraz z ojcem. Zeszłego lata jej matka wyszła niespodziewanie z przyjęcia i zaginęła. Po tygodniu poszukiwań jej ciało wyrzuciło morze. Leo właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów, ponieważ jego mama przyjęła ofertę pracy w pensjonacie. Natomiast Une mieszkała tutaj od zawsze a jej tata jest rybakiem.

654998cluetom1zagadkasalamandryW Zagadce salamandry Cecilia znajduje na plaży ciało martwego mężczyzny z tajemniczym tatuażem jaszczurki na przedramieniu. Chociaż policja sądzi, że był to nieszczęśliwy wypadek to ona i Leo sądzą inaczej. Po co ktoś miałby wypłynąć na zatokę nocą w czasie burzy? Młodzi detektywi stają się jeszcze bardziej podejrzliwi kiedy w pensjonacie pojawiają się kolejni "szemrani" goście.

Równolegle poznajemy kilka informacji z dnia zaginięcia matki Cecilii. Zwłaszcza ciekawe jest zakończenie książki. Zapowiedź, że w drugim tomie dowiemy się czegoś więcej na ten temat. I rzeczywiście tak jest. W Zagadce zegara maltańskiego wychodzi na światło dzienne wiele nowych wątków, o których rok wcześniej nikt nie wiedział. Zaginiony dziennik, tajemniczy L. i stare gazety.


stThumbnailPluginZagadka zegara maltańskiego
ujawnia zbrodnię sprzed roku. A dokładniej zuchwałą kradzież złota, biżuterii i kosztowności. W skradzonych skarbach znajduje się ów słynny zegar należący niegdyś do Zakonu Kawalerów Maltańskich. Jeden ze złodzi właśnie uciekł z więzienia i sprawa ponownie została nagłośniona. Co ciekawsze w dzieciństwie mieszkał on nad Zatoką Okrętów i uwielbiał stare, poniemieckie bunkry.

Grupa przyjaciół odnajduje w jednym z pokoi pensjonatu starą mapę i wyrusza na poszukiwanie ukrytego skarbu. Oczywiście po raz kolejny pakują się w kłopoty. 

W obu książkach bardzo podobało mi się wzbogacenie wydania mapką okolicy i schematem pensjonatu "Perła". Dodatkowym atutem jest również walor edukacyjny, a mianowicie każda część serii CLUE ma podbudowę filozofizną. Jednak to co najbardziej mnie urzekło to, to jakie uczucia lektura tych książek we mnie spowodowała. Obudziły one we mnie wspomnienia z dzieciństwa i zaczytywania się serią o Detektywie Blomkviście Astrid Lindgren. Już nie mogę doczekać się kolejnych dwóch zaplanowanych części serii, czyli Zagadka dna morskiego oraz Zagadka hien cmentarnych

 

Recenzja została napisana dla wydawnicta Smak Słowa
logo

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci