Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Serce ze szkła

aleksandra_czyta

Premiera 23 września!

sercezeszklatom1
Kathrin Lange to niemiecka autorka powieści historycznych i thrillerów młodzieżowych, która do 2005 roku pracowała jako wydawca i specjalistka od mediów. W 2008 roku jej książka Das achte Astrolabium została nominowana do Nagrody Sir Waltera Scotta w kategorii dla najlepszej niemieckij powieści historycznej, natomiast w 2009 roku otrzymała nagrodę Jugendliteraturpreis Segeberger Feder za powieść Tajemnica astronomów. "Serce ze szkła" jest pierwszą częścią trylogii dla młodzieży, zainspirowaną powieścią gotycką Rebeka Daphne de Maurier. 

"Serce ze szkła" to świetnie się zapowiadający początek większej historii.

Juli wraz z ojcem spędza przerwę świąteczną w domu bogatego wydawcy. W trakcie pobytu na wyspie Martha's Vineyard Juli ma dotrzymać towarzystwa synowi gospodarza, Davidowi, który niedawno stracił narzeczoną i wciąż nie może się z tym pogodzić. Śmierć Charlie owiana jest niezwykłą tajemnicą, nie do końca wiadomo czy był to wypadek czy może dziewczyna popełniła samobójstwo. Staje się to niezwykle ciakawe dla Juli, która próbuje dociec co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia na klifach. Dodatkowo od pierwszej chwili jest zafascynowana małomównym i niezwykle depresyjnym Davidem. Pomoc mu staje się niejako jej misją.

Klimat Martha's Vineyard jest dość mroczny, a zwłaszcza posiadłość Sorrow, w której przebywa bohaterka. Wyspa jest mglista, chłodna i deszczowa.

"Otoczenie bardzo przypominało mi krajobraz Rugii.
Również tutaj okolica poprzecinana była licznymi ścieżkami wijącymi się pomiędzy krzakami janowca i jałowcami, które w większości dawno przekroczyły barierę stu lat. Tam i tu między trawami i krzakami tkwiły pojedyncze głazy, które wyglądały, jakby pogubił je po drodze jakiś olbrzym. Gdzieś nad nami krążyły mewy, zwinnie przecinając chłodne powietrze.
Ich krzyk brzmiał niczym szyderczy śmiech."

Złowrogi nastrój potęgowały również znajdujące się w pobliży klify Gay Head. O te skały w dziewiętnasnym wieku rozbił się statek. O tamtym wydarzeniu, po wyspie, krąży legenda klątwy Madelaine. Nikt w tej części wyspy nie ma już zaznać miłości.

Czy to dlatego Charlie rzuciła się z klifu? Czy głosy, które słyszy Juli ją również spróbują ściągnąć na skraj urwiska? Czy kobieta w czerwieni to Madeline? A może ktoś próbuje wpędzić ją w obłęd?

Fabuła "Serca ze szkła" przypadła mi do gustu. Ciekawy wątek główny z lekką nutką kryminału i dobrze wyważonym romantyzmem. Chociaż powieść skierowana jest głównie do młodzieży, to mi również bardzo się podobała. Przyznam się nawet, że czytając ją poczułam się znów jak nastolatka. Nie mogę doczekać się już kolejnego tomu "Serce w kawałkach" i miejmy nadzieję, niedługiego w czasie, przetłumaczenia ostatniej części "Herz zu Asche".

tom_2_i_3

Bardzo podoba mi się również inspiracja powieścią Rebeka Daphne de Maurier. Mam już swoje przypuszczenia co do udziału tamtej historii w trylogii Lange. Ciekwa jestem na ile to się prawdzi. Chciałam przytoczyć pojawiający się fragment tejże książki w "Sercu ze szkła" ale ostatecznie uznałam, że może on zbyt dużo zradzić i popsuć komuś przyjemność z czytania. A tego nie chcę! W książce podobał mi się również styl narracji. Juli opowiada historię retrospektywnie ale łatwo o tym zapomnieć. Przypominają nam o tym tylko sporadyczne komentarze.

Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam tej książki, a samemu czekać na kolejne tomy!


Recenzja napisana dla MUZA S.A.Muza1

 

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci