Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Psy gończe

aleksandra_czyta

psy goncze

Jørn Lier Horst to jeden z najpoczytniejszych norweskich pisarzy kryminałów. Studiował kryminologię, psychologię i filozofię. Do 2013 roku pracował w policji jako szef wydziału śledczego Okregu Vestfold. Obecnie jest etatowym pisarzem. Zadebiutował w 2004 roku powieścią Nøkkelvitnet (tłum. Świadek koronny) - pierwszym tomem cyklu o komisarzu Williamie Wistingu, policjancie pracującym w Larviku. Aktualnie autor pracuje nad dziesiątą częścią serii, a każda z jego książek trafia na szczyty list bestsellerów. Powieść "Psy gończe" to najbardziej nagradzana książka z serii o Williamie Wistingu. Uhonorowana Nagrodą Rivertona (2012) i Szklanym Kluczem (2013) za najlepszy kryminał. W 2014 utytuowana Nagrodą Martina Becka przez Szwedzką Akademię Kryminału.

"Psy gończe" to świetnie napisany kryminał. Dziennikarze wietrzą sensację oskarżając Williamia Wistinga o sfabrykowanie dowodu w sprawie sprzed siedemnsatu laty. Czy ktoś rzeczywiście podłożył obciążający dowód w sprawie Cecilii Linde? Jeśli tak, to kto?

W związku z prowadzonym dochodzeniem wewnętrznym William Wisting zostaje zawieszony w czynnościach służbowych. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo by wyjaśnić co wydarzyło się przed laty.

"Tym właśnie byli, on i jego koledzy.
Sforą psów, które ścigały mordercę.
Haglund był człowiekiem, którego dopadły.
Ale jak wszystkie psy myśliwskie, tropili najcieplejszy ślad,
nie zatrzymując się nigdzie nawet na chwilę."

W potajemnym śledztwie pomaga mu córka - Line, dziennikarka śledcza. Wykorzystując jej dziennikarskie kontakty i swoje policyjne znajomości Wisting trafia na trop, który całkowicie pominęli siedemnaście lat temu. Niedawno zabity Jonas Ravneberg ma związek nie tylko ze śmiercią Cecilii ale również z wcześniejszym zaginięciem Ellen Robekk. 

"Sprawa Cecilli stanowiła wyraźny łącznik między Haglundem
i Ravenebergiem, między teraźniejszością i przeszłością, ale Line wciąż nie rozumiała, jakie znaczenie może mieć zabójstwo sprzed siedemnastu lat."

Czyżby skazali nie tego mężczyznę co trzeba? Chociaż pod skórą wszyscy czuli, że mimo wszystko Haglund był mordercą. Ale czy na pewno? W tej niepewności żyli będziemy do samego końca lektury. Horst z tego słynie. Buduje napięcie w taki sposób aby czytelnicy wciąż czuli, że gdzieś w pobliżu czai się zło. Tylko gdzie?

Emocje wywołuje również fakt zaginięcia młodej dziewczyny. Czy stała się kolejną ofiarą mordercy sprzed lat? Zaczyna się wyścig z czasem. Wisting jeśli chce pomóc odnaleźć Linnea'e Kaupang to musi wpierw oczyścić swoje dobre imie oraz zmierzyć się z demonami z przeszłości.

"Psy gończe" to ósma część cylku o Williamie Wistingu. Teraźniejszość miesza się z przeszłością. Akcja dzieje się dwutorowo - z punktu widzenia Williamia Wistinga jak i jego córki, Line. Wciąż odkrywamy nowe tropy, które w logiczny sposób przybliżają nas do zakończenia. Zakończenie może nie było zaskakujące, ale z pewnością trzymające w napięciu i emocjonujące. Powieść ta bardzo przypadła mi do gustu. Chyba nawet bardziej niż zeszłoroczny "Jaskiniowiec". Dlatego też z niecierpliwością czekam na kolejny tom przygód tego policjanta i jego córki "Poza sezonem", który ma się ukazać jeszcze tego roku. Wszystkim wam również polecam zapoznanie się z serią kryminałów Horsta. 

 

Recenzja została napisana dla wydawnicta Smak Słowa
logo

 

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [AnnRK] *.icpnet.pl

  Dla mnie "Jaskiniowiec" i "Psy gończe" to zupełnie różne książki, więc tym bardziej jestem ciekawa pozostałych.

 • aleksandra_czyta

  A ja osobiście widzę pewne podobieństwa pomiędzy "Jaskoniowcem" i "Psami gończymi" ale obie bardzo mi się podobały. I masz rację, że różniły się od siebie bardzo. Ja też jestem ciekawa pozostałych. Mam nadzieję, że doczekamy się polskich wydań całej serii.

 • tommyknocker

  A u mnie "Jaskiniowiec" czeka nienapoczęty. Rozumiem, że "Psy gończe" są wcześniejszą częścią cyklu..

 • aleksandra_czyta

  tommy, właśnie tak. "Psy gończe" są 8 a "Jaskiniowiec" jest 9. Jednak nie ma wielkiego znaczenia co przeczytasz najpierw.

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci