Menu

aleksandra czyta...

o książkach i nie tylko

Koronkowa robota

aleksandra_czyta

Premiera już 20 maja!

383689155x220

Pierre Lemaitre - francuski pisarz i scenarzysta. Mistrz kryminału. Jego powieść "Alex" zdobyła CWA International Dagger nagrodę za najlepszy kryminał roku 2013. W tym samym roku autor został laureatem prestiżowej Nagrody Goncourtów. 

"Koronkowa robota" to trzecia część trylogii o komisarzu Camille'u Verhoevenie. Ten nietypowy policjant znany jest czytelnikom z powieści "Alex" i "Ofiara". 

"Camille doroślejąc, oswajał się ze swoim niskim wzrostem, oduczał się ciągłego stawania na palcach, przyzwyczajał do patrzenia na innych z dołu, nie próbował już sięgnąć na półkę, nie przystawiwszy uprzednio stołka, urządzał swoją osobistą przestrzeń na poziomie domku dla lalek."

Camille Verhoeven to niebywały profesjonalista. 145 cm fachowca. Przenikliwy umysł, świetne wyczucie oraz bardzo trafne spostrzeżenia dotyczące ludzi. 

Powieść "Koronkowa robota" składa się z dwóch części. Większość miejsca zajmuje część pierwsza. Zapoznajemy się ze sprawą, a nawet kilkoma. Verhoeven ma do czynienia z seryjnym mordercą. Ale nie jest go tak łatwo zakwalifikować. Morderca oddaje hołd kryminałom, które uważa za wybitne.

Morderca powiela zbrodnie z tych oto powieści:
2e79e128a602e17c1dd39de65cd20e4d 220px-Roseanna ks czarna-dalia-b-iext10045360 tumblr_lvz51tZLXG1qcbotho1_400

Gratką dla koneserów gatunku z pewnością będzie część druga powieści. Zaskakująca zmiana sytuacji. Niesamowite zakończenie. Gdy przeczytałam ostatnie zdania to aż wypadło ze mnie "O cholera!".

Powieść sama w sobie nie jest lekka. Zwłaszcza część pierwsza ma monetami wybujały język. Jednak w części drugiej zmienia się narracja. Przybiera postać bardziej nam znaną z kryminałów. Ma to oczywiście swoją logiczną przyczynę i ten pomysł i zabieg bardzo mi się podobały. Dla mnie był to najważniejszy moment w powieści. Część pierwsza momentami była do znudzenia przewidywalna ale część druga zmienia wszystko. Polecam!

 

Recenzja napisana dla MUZA S.A.
Muza1

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© aleksandra czyta...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci